Osocze bogatopłytkowe + kwas hialuronowy

 

 

Preparat ten stanowi mieszaninę osocza bogatopłytkowego z nieusieciowanym 2% kwasem hialuronowym. Oba te składniki od dawna są stosowane  w wielu dziedzinach medycyny takich jak: ortopedia, stomatologia, chirurgia  rekonstrukcyjna oraz medycyna estetyczna.

Połączenie tych  składników w jednym preparacie dało nam jednocześnie możliwość stymulacji procesów regeneracyjnych przez czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi ,a z drugiej strony przez zastosowanie kwasu hialuronowego daje możliwość wiązania wody w naskórku a tym samym wypełnienia drobnych zmarszczek i lepszego nawilżenia.

Samo osocze bogatopłytkowe PRP( Plate Rich Plasma) od wielu lat ma bardzo szerokie zastosowanie w  medycynie. Jest to materiał autologiczny pozyskiwany od pacjenta a więc wykluczający  jakąkolwiek możliwość  wywołania alergii. Działanie osocza jest uwarunkowane przez obecność płytek krwi, które uwalniają wiele czynników wzrostu warunkując efekt regeneracyjny. Do najważniejszych czynników uwalnianych przez płytki krwi, które decydują o jego właściwościach  zaliczamy:

 

1.TGF β ( Transforming growth factor β )-transformujący czynnik wzrostu B -bierze udział w procesach angiogenezy, stymulacji syntezy i degradacji białek macierzy zewnątrzkomórkowej.

 

2.PDGF( Platelet-derived growth factor) (-płytkowy czynnik wzrostu stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i włosowatych.

 

3.EGF( Epidermal growth factor)- naskórkowy czynnik wzrostu stymuluje wzrost oraz różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.

 

4.FGF( Fibroblast growth factor) -czynnik wzrostu fibroblastów stymulujący fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu.

 

Działanie autologicznego osocza bogatopłytkowego polega na:

 • Zwiększaniu wytwarzania kolagenu;
 • Stymulacji i proliferacji komórek macierzystych,
 • Aktywacji angiogenezy,
 • Polepszeniu elastyczności, odcienia i grubości skóry.

 

Drugim ze składników preparatu jest kwas hialuronowy, który od lat znajduje zastosowanie w ortopedii, stomatologii a przede wszystkim  w medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy należy do glikozaminoglikanów , rodzaju polisacharydów , które występują we wszystkich organizmach żywych poczynając od bakterii, a kończąc na człowieku. Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej wynika z jego niezwykłej zdolności wiązania wody- 1 cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. Jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej w skórze właściwej oraz mazi stawowej. Jego ilość w skórze młodej jest bardzo duża , dzięki czemu skóra jest sprężysta i pozbawiona zmarszczek, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, co powoduje pojawienie się zmarszczek i utratę sprężystości.

 

Działanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej polega na:

 

 • Wiązaniu wody i działaniu wypełniającym,
 • Odżywieniu i nawilżeniu skóry od wewnątrz,
 • Stymulacji oraz proliferacji komórek.

 

Zabiegi  poprawiające wygląd skóry z użyciem kwasu hialuronowego wykonywane są z powodzeniem od 25 lat.

 

Preparat PRP+HA zawiera w probówce 2 ml naturalnego nieusieciowanego kwasu hialuronowego, żel tiksotropowy oraz antykoagulant w postaci roztworu cytrynianu sodu. Mieszaninę kwasu hialuronowego z osoczem przygotowujemy jednoetapowo , w ramach układu zamkniętego. Zabieg jest procedurą bezpieczną i dosyć szybką. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość krwi ( około 4 ml) do probówki w której znajduje się żel separujący oraz 2 ml kwasu hialuronowego. Po odpowiednim odwirowaniu uzyskujemy gotową mieszaninę do podania. Ilość zabiegów jaką zaleca się to 2-3 zabiegi wykonywane  w odstępach co 21- 30 dni. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, mogą pojawić się małe siniaczki w miejscach ukłucia, które ustępują po kilku dniach.

 

 

Przeciwskazaniami do zabiegu są:

 • Ciąża
 • Laktacja
 • Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Choroby nowotworowe,
 • Aktywna opryszczka,
 • Reumatoidalne zapalenie stawów.